Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22805696 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: TURYSTYKA szlaki turystyczne

Treść strony

Trasy rowerowe w okolicy Mławy, lasów mławskich i linii obronnych z 1939 roku

Trasa rowerowa, o której niżej, liczy ok. 45 kilometrów i dzieli się równo na asfalt i polne drogi. Zaczynamy od stacji kolejowej Mława - Miasto, ja­dąc po nasypie wąską ścieżką w kierunku wiaduktu. Tuż za nim skręcamy w lewe rozwidlenie, poruszając się wzdłuż starego nasypu kolejowego, budo­wanego w czasie okupacji hitlerowskiej przez polskich jeńców. Nasyp ciągnie się aż do Szydłowa, niestety, nigdy nie ułożono na nim torów kolejowych. My tymczasem dojeżdżamy do szosy w Otoczni Starej. Skręcamy w lewo i zjeżdżamy z asfaltu po ok. 100 m jadąc cały czas prosto wzdłuż starego na­sypu. Znów dojeżdżamy do szosy. Tym razem skręcamy w prawo na Wyszy-ny. W Wyszynach na wzgórzu jest kościół i cmentarz z kwaterą żołnierzy wrze­śnia 1939 r., którzy zginęli w nierównej walce z najeźdźcą.

 

 

Stamtąd jedziemy do Wiśniewa, gdzie przecinamy ostrożnie (wypadki!) drogą E-77 kierując się do Podkrajewa. Po dojechaniu do przecznicy skręcamy w prawo w kierunku Mławy, przejeżdżamy przez Wojnówkę i w pobliżu Wiśniewka skręcamy w lewo na Korboniec. W Korbońcu odbijamy w polną drogę w prawo, która lekkim łukiem doprowadzi nas do szosy Mława - Tu-rza. Tutaj skręcamy w lewo i zjeżdżamy w dół ok.100 m, poczym odbijamy znów w prawo i leśną drogą dojeżdżamy do czerwonego szlaku turystyczne­go. Dalej czerwonym szlakiem do szosy Mława- Żuromin. Szosą w dół do drogi prowadzącej do Lewiczyna. Już tutaj po prawej stronie zobaczyć moż­na pierwszy bunkier jeden z szeregu polskich umocnień z czasów II wojny

światowej. Do końca wycieczki wprawne oko naliczy ich osiem.

 

 

Z Lewiczyna należy jechać szosą na Mławę do drogi, która prowadzi nad zalew. Jadąc cały czas nad wodą dotrzemy do szosy tzw, działdowskiej o do­syć dużym natężeniu ruchu, szczególnie samochodów ciężarowych. Zjeżdża­my w dół ok.100 m i nie zważając na zakręt w lewo jedziemy prosto wspina­jąc się na nasyp kolejowy. Dopiero za torami skręcamy w lewo i pozwalamy prowadzić się polnej drodze, pozostawiając po lewej Zimnochę. Do szosy na Piekiełko jednak nie dojeżdżamy, skręcając wcześniej w prawo jedziemy pro­sto aż do najbliższej dróżki w lewo. Dopiero teraz przecinamy drogę na Piekietko i jedziemy prosto, zostawiając po prawej jezioro na Krajewie, aż do szosy E-77. Do Mauzoleum w Uniszkach, gdzie kończy się trasa, zostało ok. 50 metrów.

Tekst i mapka pochodzi z ksiązki ,,Ziemia Zawkrzeńska i okolice" autorzy: Anna Miałka-Kruszewska i Zbigniew Wawrzyński

 

 

  • autor: Zbigniew Kowalski, data: 2007-11-20
  • Zalew Ruda
  • Krajewo
  • Pomnik Piechura w Uniszkach Zawadzkich
  • Parcele Lewickie
  • Sad w Krępie
  • Las mławski

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09