Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22805663 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: KULTURA POWIAT MŁAWSKI STOLICĄ KULTURY MAZOWSZA

Treść strony

W niedziele 16 czerwca 2013 roku na Estradzie w Parku Miejskim odbył się Koncert Poświecony Tekli Bądarzewskiej – Baranowskiej [1], uroczystość wpisana do Kalendarza Imprez  Kulturalnych projektu „Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013”. Zebrana tłumnie publiczność usłyszała utwory pianistki  „Kruk i wrona”, „Walc” oraz „Modlitwa Dziewicy”. Aranżacji wszystkich utworów pod potrzeby koncertu dokonał Artur Żuchowski, pod którego batutą wystąpiła orkiestra młodych muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie.

 

Podczas uroczystości dokonano odsłonięcia  pamiątkowej tablicy poświęconej Tekli Bądarzewskiej, która została patronką Estrady Miejskiego Parku. Imprezę połączono z rozstrzygnięciem Międzyszkolnego Konkursu  Plastycznego im. Hanny Rudzkiej – Cybisowej, zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.

 

Marzena Nagucka

 

Mława dnia 19.06.2013 r.

 

[1] Tekla Bądarzewska-Baranowska (ur. ok. 1829 w Mławie - zm. 29 września 1861 w Warszawie) – polska pianistka, kompozytorka salonowych utworów na fortepian. Matka pięciorga dzieci, zmarła po dziewięciu latach małżeństwa. Jej grobowiec przedstawiający młodą kobietę z rulonem nut znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

Bądarzewska ułożyła ok. 35 miniatur, a światową sławę zyskała utworem „Modlitwa dziewicy”. Nuty tej miniatury ukazały się w 1856 roku w Warszawie. Trzy lata później przedrukowane zostały przez paryski Revue et Gazette musicale, i od tego momentu utwór cieszy się popularnością wśród pianistów-amatorów. Opracowywano "Modlitwę..." również na inne instrumenty, jak też na rozmaite zespoły. W 1930 roku Kurt Weill wykorzystał kompozycję w operze „Rozkwit i upadek miasta Mahagonny”. Utwór wykonywany i nagrywany jest do dzisiaj. Ukazał się w co najmniej 80 wydawnictwach w różnych krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Włoszech, Australii.

 

W 2007 w Japonii nagrano pierwszy w historii album z kompozycjami Tekli Bądarzewskiej "Spełniona Modlitwa Dziewicy". W roku 2012 dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Warszawy nagrano pierwszą polską płytę z muzyką Bądarzewskiej „Zapomniany dźwięk” w wykonaniu Marii Pomianowskiej i Przyjaciół.

Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Bądarzewska na cześć Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tekla_B%C4%85darzewska-Baranowska

 

 

 

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09