Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22802481 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Przysięga Terytorialsów
    • autor: Aneta SZCZEPANIAK

Po zaliczeniu pętli taktycznej, w sobotę złożą przysięgę wojskową.

9 kwietnia wczesnym rankiem 84 ochotników z północnego Mazowsza rozpoczęło swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej. W czwartek 22 kwietna zdawali egzamin podsumowujący szkolenie podstawowe, a w najbliższą sobotę 41 z nich złoży przysięgę wojskową.

Przysięga wojskowa nowych terytorialsów odbędzie się 24 kwietnia o godz. 10:00 na terenie koszar wojskowych 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Roj”. Będzie to już trzecia przysięga w tym roku, a 20 w historii brygady. Złoży ją 41 ochotników, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem. Podczas uroczystości towarzyszyć im będą bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki, którzy równolegle uczestniczyli w 8 – dniowym szkoleniu wyrównawczym. Są to rezerwiści, którzy mają już za sobą służbę zasadniczą, zawodową czy przygotowawczą.  Tego samego dnia przysięgi wojskowe odbędą się również w 2 innych brygadach na terenie kraju. Łącznie szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wzbogacą się o 147 nowych terytorialsów z Warmii i Mazur oraz Mazowsza.

Kandydaci na terytorialsów tym razem pochodzą z 14 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy stolicy oraz powiatu ciechanowskiego i legionowskiego. Wśród nowych ochotników jest 8 studentów, 2 nauczycieli, menagerowie, kilku pracowników Tramwajów Warszawskich, kierowcy zawodowi, pracownicy banków, ochroniarze. Terytorialna służba wojskowa przyciąga ludzi z ustabilizowaną sytuacją zawodową i rodzinną, ludzi z różnych środowisk, z różnymi pasjami, umiejętnościami i kwalifikacjami, którzy swoje dotychczasowe życie chcą wzbogacić o nowe doświadczenia. Nie rezygnując z pracy zawodowej, służą również Ojczyźnie. Właśnie ten czynnik stanowi o wyjątkowości  i atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej. 

Szkolenie jakie przeszli ochotnicy w ciągu ostatnich 16 lub 8 dni jest dla nich wstępem do 3 – letniego cyklu szkolenia żołnierzy WOT. Tuż po przysiędze wojskowej każdy nowo zaprzysiężony żołnierz otrzyma grafik szkoleń rotacyjnych jakie są zaplanowane do końca 2021 roku, a już po miesiącu rozpocznie pierwsze ze szkoleń indywidualnych w ramach 3 – letniego cyklu.

W związku z sytuacją sanitarno – epidemiologiczną w sobotnim zaprzysiężeniu nie będą mogły wziąć udziału rodziny bliskich, dlatego brygada zapewni relację z uroczystości na kanale WOT na YouTube.

Najbliższe powołanie w szeregi mazowieckiej brygady odbędzie się 14 maja.

  • autor: Aneta SZCZEPANIAK, data: 2021-04-23

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09