Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22805184 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2003-2017

Treść strony

Policja apeluje do rodziców o zwiększenie nadzoru nad dziećmi w związku z pojawieniem się śmiertelnie niebezpiecznej gry komputerowej pt. NIEBIESKI WIELORYB.

Gra ta pojawiła się w Polsce kilka tygodni temu. Podobno swoje początki miała w Rosji, gdzie przyczyniła się do śmierci ponad 130 młodych ludzi. Uczestnicy mają do wykonania przez kolejne dni 50 zadań. Zleca je im wirtualny „opiekun“. Polecenia zaczynają się od banalnych czy śmiesznych żartów. Szybko zamieniają się w poważne i niebezpieczne dla zdrowia i życia. Mają doprowadzić m.in. do załamania psychicznego czy okaleczania się. Ostatnim zadaniem ma być samobójstwo.

Gra o nazwie Niebieski wieloryb (Blue Whale Challenge), powstała prawdopodobnie w Rosji i aktualnie jest coraz bardziej popularna wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Gra, w poszczególnych krajach ma różne nazwy, jednak mechanizm pozostaje taki sam. Uczestnik gry podaje swój numer telefonu, na który przez 50 dni otrzymuje określone zadania do wykonania. Polegają one głównie na  zadawaniu sobie bólu, samookaleczeniach. Uczestnik prowadzony jest przez tzw. opiekuna. Gracz, poza zadaniami dotyczącymi zadawania sobie bólu, nakłaniamy jest do wchodzenia na krawędzie wysokich budynków, oglądania filmów o sadystycznej treści, słuchania psychodelicznej muzyki. Ostatnim zadaniem jest samobójczy skok z dachu wysokiego budynku.

Policja apeluje do rodziców o zwiększenie nadzoru nad dziećmi i ścisłą kontrolę korzystania z Internetu. Coraz młodsze dzieci, nawet w wieku  8 ,10 lat mają już swoje konta na facebooku – co jest niezgodne z regulaminem FB  i świadczy o braku nadzoru i niefrasobliwości rodziców.  Za pośrednictwem Internetu i popularnych profili społecznościowych oraz komunikatorów, dzieci coraz częściej  padają także ofiarami przemocy rówieśniczej. Bywa także, że udostępniają swoje dane osobowe obcym osobom. To bardzo niebezpieczne sytuacje. czego skutkiem jest postepująca Mławska policja od kilku lat prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży, poświęcone problemowi cyberprzemocy – jednak by te działania przynosiły efekty, konieczne jest także zaangażowanie rodziców.

Ponadto istnieją pewne rodzaje gier które silnie uzależniają nie tylko dzieci ale i dorosłych. Uzależnienie od komputera, internetu oraz gier komputerowych znajduje się na międzynarodowej liście klasyfikacji chorób OCD-10. Uzależnienie to jest rozumiane jako patologiczne używanie komputera i\lub internetu, które oddziaływuje na sferę psychiczną, fizyczną, ekonomiczną i/lub społeczną.

Istotą problemu w uzależnienia od komputera nie jest sam komputer tylko utrata kontroli w sięganiu po różne formy korzystania z niego. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie osoby korzystający z komputera, nawet w sposób bardzo intensywny, wpadają w psychologiczną zależność.

Młody człowiek uzależnia się od psychicznych oraz emocjonalnych stanów, które powstają w nim na skutek działalności jaką realizuje on dzięki komputerowi i przez komputer. Przykładowo osoba grająca w gry komputerowe może się uzależnić od stanu skoncentrowanego silnego pobudzenia grą, „adrenaliny”, którą czuje podczas grania czy od poczucia satysfakcji z wygranej. Inna osoba może uzależnić się od podniecenia seksualnego, które odczuwa podczas przeglądania stron pornograficznych.

Uzależnienie od komputera jest niebezpieczna, gdyż  prowadzi do zerwania przez młodego człowieka więzi z przyjaciółmi, kolegami i rodziną, zaniedbania ważnych obowiązków np. szkoły, prowadzi do konfliktów rodzinnych, a przede wszystkim nie leczone może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń psychicznych np. depresji, lęków czy nawet psychozy.

Objawy uzależnienia od gier:

•zanik innych zainteresowań na rzecz spędzania czasu przed komputerem lub konsolą do gier;

•brak możliwości korzystania z komputera lub zagrania w grę powoduje złe samopoczucie, rozdrażnienie, apatię, a nawet agresję;

•izolowanie się od rodziny i przyjaciół;

•częste zaburzenia i zmiany nastroju, nadpobudliwość, zaburzenia lękowe;

•problemy z zasypianiem i bezsenność;

•problemy z koncentracją;

•zaniedbywanie obowiązków domowych, szkolnych czy pracy;

•relacje nawiązywane w świecie wirtualnym stają się ważniejsze od realnych;

•wydawanie znacznych kwot pieniędzy na nowe gry, akcesoria do gier czy też wyposażenie postaci w grze, co znacząco odbija się na budżecie, np. uniemożliwiając zapłacenie rachunków czy pochłaniając całe oszczędności.

  • autor: www.naratunekdzieciom.pl, data: 2017-03-22

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09