Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22804502 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA ARCHIWUM AKTUALNOŚCI 2018-2019

Treść strony

W sobotę 14 września w Licheniu odbyła się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich, w której udział wzięły między innymi Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Na szpilach” z Otoczni Starej oraz zespół „Dąbkowiacy”. Reprezentację Powiatu Mławskiego wspierał Wicestarosta Zbigniew Markiewicz.

Uczestniczki spędziły czas na wspólnej modlitwie, śpiewie, konkursach i prezentacjach folkloru lokalnego. W ramach Jarmarku Kulturowego odbył się przegląd zespołów folklorystycznych i liczne konkursy, m. in. kulinarny, w którym inspiracją do dań była dynia. Przygotowano także pokaz mody oraz obrzęd weselny w wykonaniu Stowarzyszenia Wrzos, a jeden z uczestników z Mazowsza zaprezentował grę na ponad 100letniej harmonii pedałowej. Po występie Zespołu Kaszubki, uczestnicy udali się do bazyliki na Apel Maryjny połączony z modlitwą różańcową i procesją ze światłami. Nabożeństwo było pod hasłem „Gospodynie pod Krzyżem.”

„Przybywacie z różnych stron Polski i reprezentujecie środowiska wiejskie, oddane Bogu i bliźniemu, żyjące wiarą”. – powitał zgromadzonych na Eucharystii o godzinie 12.00 ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W Eucharystii w sumie uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób, co zauważył celebrans, podkreślając: „Wielka radość w Domu Matki, ponieważ widzi tyle dzieci u siebie.”

Ks. Kumala w homilii zwrócił się do uczestników pielgrzymki słowami: „Dziś Matka Boża widzi polskie gospodynie nie tylko te zrzeszone w kołach gospodyń, ale także po prostu pracujące w domach. Polskie gospodynie w Domu Maryi Gospodyni”.

„Dziś to Matka Boża was tu zaprosiła.” Pierwsze koło gospodyń na polskiej ziemi powstało w 1877 – przypomniał marianin. „Istnienie kół jest nieocenione, współpracują ze szkołą, strażą, domem kultury, Kościołem. Ożywiają i organizują życie lokalnej społeczności, podtrzymując to, co należy do jej tożsamości” – mówił.

Homileta zauważył, że członkinie KGW dzięki swojej działalności są kobietami „do tańca i do różańca”. Podobnie i Matka Boża w swoim życiu była kobietą „do tańca i do różańca”, tak jak współczesna kobieta – gospodyni. „Uczestniczyła w radości nowożeńców na weselu w Kanie Galilejskiej – uczestniczy w naszych radościach i smutkach. Rozważała tajemnicę Swojego Syna Jezusa Chrystusa, patrzyła na Niego, słuchała i rozważała wszystko, czego doświadczała - jak my teraz w różańcu. W ten sposób jest blisko nas, naszego zwyczajnego, codziennego życia.”

W czasie Eucharystii uczestnicy pielgrzymki chętnie włączyli się w przebieg liturgii – proklamację czytań mszalnych i modlitwę wiernych. Panie przygotowały i niosły w procesji liczne dary ołtarza. W przygotowanie m. in. pięknie zdobionych chlebów włożyły dużo wysiłku i całe serce. Oprawę muzyczną mszy zapewniły zespoły Dąbkowiacy, Rozśpiewana Tucznawa z Dąbrowy Górniczej oraz Kaszubki z Chwaszczyna. 

Po uroczystej sumie chętni zwiedzili z przewodnikiem sanktuarium. O godzinie 15.00 modlono się Koronką do Bożego Miłosierdzia, a tegoroczny zjazd zakończył wspólny śpiew „Barki” oraz innych pieśni pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed bazyliką.

 

Źródło: http://www.lichen.pl/pl/24/n_2187/zjazd_kgw

Fotografie: Archiwum prywatne KGW „Na szpilkach”

 

  • autor: www.lichen.pl, data: 2019-09-16

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09