Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22804018 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Jesień
    Jesień
    • autor: Gerhard G. z Pixabay

Kiedy przyjdzie jesień?

Dni robią się coraz krótsze, a temperatura powietrza coraz niższa. Oznacza to, że wielkimi krokami zbliża się do nas jesień. Rozpocznie się ona tradycyjnie we wrześniu - to właśnie wtedy pożegnamy się na dobre z upalnym latem i powitamy kolorową jesień. Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni w 2020 roku?

Data pierwszego dnia jesieni od lat jest stała i nie ulega zmianom. Mimo tego, wiele osób na początku września poszukuje informacji na temat terminu rozpoczęcia jesieni. W 2020 roku, tak jak w poprzednich latach, jesień rozpocznie się 23 września. Tym razem data ta wypada w środę.

Kalendarzowa jesień będzie tradycyjnie trwać przez trzy miesiące, czyli aż do 21 grudnia, który wypada w poniedziałek. Być może tego dnia zawita do nas mroźna zima.

Astronomiczna jesień 2020. Kiedy wypada?

Pierwszy dzień jesieni astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada w tym samym terminie. Tak też jest i w tym roku - początek jesieni astronomicznej nastąpi we wtorek, 22 września. Oznacza to, że jesień astronomiczna wypadnie dzień wcześniej niż kalendarzowa.

Jesień 2020. Równonoc jesienna

Równonoc jesienna to tzw. pierwszy dzień jesieni. To właśnie wtedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, gdzie promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej biegunowej powierzchni. Od tej chwili Słońce będzie znacznie intensywniej oświetlać południową półkulę Ziemi od północnej.

Podczas równonocy jesiennej dzień i noc trwają tyle samo, czyli 12 godzin. Po upływie równonocy dnie stają się jeszcze krótsze, a noce coraz dłuższe.

Jesień meteorologiczna

Z punktu widzenia meteorologii sezon jesienny trwa od 1 września do 30 listopada.

Obchody pierwszego dnia jesieni - kiedyś i dziś

Dawniej pierwszy dzień jesieni obchodzono bardzo uroczyście. Tego dnia na polach zostawiano kilka nieskoszonych kłosów. Wszystko po to, aby ziemia nie pozostała bez ziarna. Resztę chowano do świątyń. Kilka dni przed początkiem jesieni stawiano przed pomnikiem boga urodzaju i wojny kielich wypełniony pitnym miodem. Jeśli zawartość kielicha pozostała nietknięta, oznaczało to obfite plony. Niegdyś też dziękowano bóstwom za zbiory - w tym celu odbywały się różne modły. Pierwszego dnia jesieni organizowano także huczne zabawy.

Aktualnie jesień wita się, organizując dożynki. Uroczystościom tym zwykle przewodzi starosta. Na początku imprezy następuje wzniesienie wieńców wykonanych ze zbóż i polnych kwiatów. Następnie przewodniczący imprezy wręcza gospodarzowi dożynek bochen chleba z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Funkcję gospodarza najczęściej sprawuje kapłan lub przedstawiciel lokalnej administracji. Na zakończenie uroczystości składa się symboliczne dary pochodzące z ostatnich plonów. Zwieńczeniem dożynek jest festyn ludowy.

  • autor: Żródło Dzienik Bałtycki

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09