Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22803279 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Filiżanka herbaty
    • autor: Terri Cnudde z Pixabay

15 grudnia - Dzień Herbaty

Pierwsze święto herbaty odbyło się 15 grudnia 2005 roku, w Indiach, w Nowym Delhi. Dziś pijąc swoją ulubioną herbatę warto zastanowić się nad drogą, jaką przeszła, zanim trafiła do naszych kubków. Z pewnością była długa i ciekawa.

Dzień Herbaty. Jak obchodzimy Dzień Herbaty?

Plany zorganizowania takiego święta powstały po World Social Forum w Bombaju w Indiach i Porte Allegre w Brazylii, w latach 2004-2005. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Herbaty świętowano w Nowym Delhi 15 grudnia 2005 roku, a kolejny, rok później, w Sri Lance.

Herbata. Początek

Tak do końca, to nie wiadomo, kto odkrył ten aromatyczny napój. Według podań chińskich uczynił to cesarz Szen-Nung, żyjący w trzecim tysiącleciu p.n.e. Cesarz ponad wszystko cenił sobie zasady higieny. Władca nakłonił Chińczyków do picia wyłącznie przegotowanej wody. Zdarzyło się tak, że gotował wodę w swoim ogrodzie. Nagle zerwał się wiatr, który przywiał liść z dzikiego herbacianego krzewu. Mały listek wpadł do wrzątku, a powstały w ten sposób napar, bardzo Szen-Nungowi zasmakował. Cesarz postanowił upowszechnić obyczaj picia herbaty wśród swojego ludu.

Chińczycy twierdzą, że herbata przybyła do nich w III w. n.e. z Asamu wraz z buddyjskimi mnichami. Jest to prawdopodobne, ponieważ herbata asamska (czyli indyjska - Camellia sinensis var. assamica) występuje naturalnie w lasach Asamu i Birmy oraz na wyspie Hainan.

Kiedy herbata zawitała w Europie?

Prawdopodobnie „przywędrowała” do Rosji w 1550 roku, wraz z arabską karawaną. W roku 1610 przywieziono ją z Japonii do Holandii. Do Londynu herbata dotarła w 1652 roku, razem z kawą i kakao. Początkowo cała herbata trafiająca do Europy, była produkowana na terenie Chin. Całość kupowano w porcie w Kantonie. Poszukując nowych terenów nadających się pod uprawę tej cennej rośliny, Brytyjczycy w 1826 roku odkryli dziko rosnące krzewy w Asamie. Obecnie największymi ośrodkami uprawy herbaty są Indie i Chiny, ale także: Japonia, Tajwan, Indochiny, Tajlandia, Birma i Sri Lanka.

Popijając dziś swoją ulubioną herbatę sprawdźcie, skąd przywędrowała. Poszukajcie informacji, jak wytwarzana jest właśnie ta herbata, kto zasadził tę roślinę, z której mam herbatę, kto zerwał liście, a kto je przygotował. Docenisz potem kubek herbaty jeszcze bardziej. Smacznego!

  • autor: Źródło Fakt.pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09