Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22802408 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Wóz straqżacki
    • autor: Edyta Al-Tawil Wydział Informacji i Promocji Funduszy Europejskich Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Fundusze Europejskie wspierają pracę strażaków

Codzienna walka z żywiołami, narażanie własnego życia dla ratowania innych – to krótka charakterystyka pracy strażaków.  4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Warto im podziękować za odwagę i poświęcenie oraz przypomnieć, jak środki z UE pomagają Ochotniczym Strażom Pożarnym na Mazowszu.

Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonuje blisko 2 tys. jednostek OSP. Służbę na rzecz mieszkańców wykonuje ok. 75 tys. strażaków, którzy, zazwyczaj, jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego, czy lokalnego podtopienia. Obecnie strażacy biorą także czynny udział w walce z epidemią COVID-19.

Dzięki funduszom europejskim zmieniło się wyposażenie oraz wygląd strażnic. Odnowione budynki są estetyczne i funkcjonalne. Najważniejsze i niezbędne do wykonywania pracy strażaka są jednak samochody ratowniczo – gaśnicze oraz specjalistyczny sprzęt.

Miliony z UE na ochronę życia i zdrowia

- Wspieranie służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo i chciałbym podkreślić, że i w tym zakresie nie zawodzą środki z funduszy europejskich. W ramach tej perspektywy 2014-2020 udało się zakupić 32 nowe pojazdy strażackie wyposażone w sprzęt do prowadzenia akcji ratowni­czych – podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W ramach programu regionalnego na lata 2014-2020 zrealizowanych zostało ponad 30 projektów, których wartość dofinansowania z UE wyniosło blisko 12,2 mln zł.

Fundusze Europejskie pomogły m.in. w zakupach średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem dla OSP Gąsocin w gminie Sońsk, dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sabniach, w Jabłonnie, w Wąsewie oraz w Nowym Dworze Mazowieckim i w Wydmusach (gmina Myszyniec). Projekty zrealizowały także m.in. gminy: Kampinos, Naruszewo i Ciepielów. W sumie udało się doposażyć w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof aż 61 jednostek OSP z Mazowsza.

 O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
  • autor: Edyta Al-Tawil Wydział Informacji i Promocji Funduszy Europejskich Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, data: 2021-05-05

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09