Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22802652 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Zdjęcie z planu filmu Akcja pod Arsenałem
    • autor: Wikipedia

26 marca 1943 r. Akcja pod Arsenałem

W październiku 1942 r. jednostki sabotażowo-dywersyjne polskiego podziemia (Związek Odwetu oraz „Wachlarz”) połączyły się w Kierownictwo Dywersji (Kedyw). Na czele nowoutworzonego pionu Armii Krajowej stanął płk Emil Fieldorf „Nil”, a sama jego struktura weszła w skład Kierownictwa Walki Konspiracyjnej przy Komendzie Głównej AK.

W wyniku porozumienia Kedywu z Główną Kwaterą Szarych Szeregów do działań dywersyjnych włączano coraz częściej członków organizacji harcerskich. Ich zaangażowanie w podziemie polegało przede wszystkim na zdobywaniu broni i środków pieniężnych na żołnierzach niemieckich, wykolejaniu transportów z zaopatrzeniem oraz niszczeniu magazynów. Harcerzom zdarzało się również brać udział w zamachach na wysokich funkcjonariuszy okupacyjnych władz niemieckich, którzy w szczególny sposób odpowiadali za eksterminację Polaków i Żydów.

Najbardziej spektakularną akcją przeprowadzoną przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów było odbicie więźniów przewożonych z siedziby Gestapo przy al. Szucha do więzienia na Pawiaku. Operacja miała miejsce 26 marca 1943 r. i była reakcją na wcześniejsze aresztowanie przez Niemców Jana Bytnara „Rudego” oraz Henryka Ostrowskiego „Heńka”.

Podczas dziesięciominutowej akcji w okolicach warszawskiego Arsenału, oddziałowi Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, podlegającemu komendantowi Chorągwi Warszawskiej ZHP – Stanisławowi Broniewskiemu „Orszy”, udało się uwolnić z niemieckiego transportu dwudziestu jeden więźniów, w tym „Heńka” i „Rudego”. Ten drugi zmarł jednak kilka dni później w wyniku obrażeń odniesionych podczas brutalnych przesłuchań przy al. Szucha.

Pomimo tego, że Niemcy w dzień po operacji polskiego podziemia na dziedzińcu Pawiaka rozstrzelali w odwecie stu czterdziestu więźniów, to samo wydarzenie walk pod Arsenałem miało niezwykle ważne znaczenie psychologiczne dla mieszkańców stolicy. Pokazywało ono bowiem siłę AK i umacniało opór społeczeństwa przeciw zbrodniczej polityce okupantów. Po zakończeniu II wojny światowej cała operacja została utrwalona w pamięci zbiorowej dzięki książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” oraz filmowi „Akcja pod Arsenałem” w reżyserii Jana Łomnickiego.

  • autor: Źródło Muzeum Historii Polski/Paweł Cichocki, data: 2021-03-26

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09