Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22804383 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Jak zmieniał się rynek pracy w ciągu ostatnich dziesięciu lat? Co dzisiejsza młodzież jest w stanie wnieść na rynek pracy? Warto inwestować we własną działalność, czy lepiej pracować u kogoś? Między innymi takie pytania pojawiły się podczas debaty, która odbyła się w poniedziałek 27 stycznia w Starostwie Powiatowym w Mławie.

Debata była jednym z punktów projektu „Przedsiębiorczo w Youthro” realizowanego w ramach programu Erasmus+, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. W projekcie udział biorą uczniowie z powiatu mławskiego, ciechanowskiego oraz przasnyskiego w wieku 17-18 lat. Powiat Mławski reprezentuje kilkunastu uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 i Zespołu Szkół Nr 4, którzy przez pół roku nabywali umiejętności z zakresu przedsiębiorczości pod opieką pracowników Fundacji Edukacyjno-Sportowej „reGeneracja”.

Poniedziałkowa debata była przedostatnim punktem realizowanego od września ubiegłego roku projektu. Wcześniej w szkołach odbywały się spotkania informacyjno-promocyjne, szkolenia liderów młodzieżowych, wyjazdowe warsztaty kompetencji przedsiębiorczych i spotkania diagnostyczne. Wszystko to zmierzało do kulminacyjnego punktu, jakim była debata z decydentami.  

W ogniu pytań młodzieży znaleźli się:  pracownik Urzędu Miasta Mława oraz przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, którzy na co dzień współpracują z przedsiębiorcami i osobami, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Starosta Mławski Jerzy Rakowski również chętnie dzielił się z młodzieżą własnymi obserwacjami rynku pracy i doświadczeniami, jakie nabył przez lata pracy w samorządzie.

Automatyzacja produkcji, problemy demograficzne, obecność cudzoziemców na rynku pracy oraz rozwój sektora usług to kilka z najważniejszych czynników, które mają wpływ na rynek pracy w Polsce. Młodzież może wnieść na rynek pracy powiew świeżości, mnóstwo innowacyjnych pomysłów oraz znajomość technologii. Specjaliści podkreślają, że jedną z najbardziej pożądanych przez pracodawców umiejętności jest znajomość więcej niż jednego języka obcego.

Uczestnicy projektu w sposób szczególny interesowali się założeniem własnej działalności gospodarczej. Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy opowiedzieli im o plusach prowadzenia własnej firmy i możliwościach wsparcia, ale również poinformowali o trudnościach i ryzyku.

Istnieje szereg instrumentów, które mają wspierać początkujących przedsiębiorców. Wymienić tu należy Konstytucję Biznesu, tzw. „mały ZUS” czy ulgi w prowadzeniu działalności. Ciekawą formą przedsiębiorczości są spółdzielnie socjalne, działające w ramach ekonomii społecznej.

Instytucją wspierającą przedsiębiorców w skali całego kraju jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która pomaga w rozwoju kompetencji i finansowaniu firmy poprzez szkolenia, publikacje, targi i różnego rodzaju projekty.

Wiele sfer życia przenosi się do Internetu. Rozwój technologii jest odczuwalny również w świecie przedsiębiorstw. Start-upy są szansą dla ludzi, którzy nie boją się ryzyka, działają w sieci i posiadają innowacyjny produkt, który nie ma identycznego odpowiednika na rynku.

Dzięki takim projektom i debatom młodzi ludzie, stający u progu aktywności zawodowej są w stanie odkryć swój potencjał, niszę na rynku oraz podjąć ryzyko, jakim jest własna działalność gospodarcza. Mimo początkowych trudności, własna firma daje dużo satysfakcji.

- Miejsce na ziemi jest zawsze. Zachęcam, aby było to miejsce w powiecie mławskim. Jeżeli ktoś bardzo chce, to zawsze coś dla siebie znajdzie. Potrzebujemy młodych ludzi i przedsiębiorstw różnej wielkości i o różnym profilu. Na mniejszym rynku łatwiej jest się przebić. Warto wybrać życie u nas – podkreślał Jerzy Rakowski Starosta Mławski.

W wyborze właściwej ścieżki zawodowej pomocne mogą okazać się wydarzenia, organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy takie jak: XI Powiatowe Forum Edukacji Młodzieży, które odbędzie się 19 marca w Mławskiej Hali Sportowej oraz X Mławskie Targi Pracy zaplanowane na 23 kwietnia. Stwarza to możliwość osobistego kontaktu z przedstawicielami uczelni, uczestnikami kursów czy potencjalnymi pracodawcami.

- Chcieliśmy się dowiedzieć wszystkiego, bo sami niedługo będziemy wkraczać na rynek pracy. Uzyskaliśmy bardzo dużo ciekawych odpowiedzi, które rozwiały wiele naszych wątpliwości. Uważam, że takie spotkania są potrzebne, żeby młodzi ludzie kształcili się i znali obecną sytuację na rynku pracy – mówiła uczestniczka projektu.

Na zakończenie debaty uczestnicy projektu i zaproszeni goście podpisali kontakt, w którym zobowiązali się do wspierania osób młodych w dążeniu do założenia własnej firmy oraz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

  • autor: Martyna Zbyrowska, data: 2020-01-28
  • Debata o przedsiębiorczości
  • Debata o przedsiębiorczości
  • Debata o przedsiębiorczości
  • Debata o przedsiębiorczości
  • Debata o przedsiębiorczości

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09