Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22803028 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Miejsce odpraw celnych
    • autor: Ahmad Ardity z Pixabay

26 stycznia - Światowy Dzień Celnictwa

26 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Celnictwa, ustanowiony przez Światową Organizację Celną. 4 listopada 1952 roku została utworzona Rada Współpracy Celnej (World Customs Organization – WCO), poprzez podpisanie konwencji 16 państw Europejskich i Turcji. Ustanowiony Światowy Dzień Celnictwa jest upamiętnieniem Inauguracyjnej Sesji Rady Współpracy Celnej, która odbyła się 26 stycznia w 1953 roku w Brukseli.

Celem spotkania było zabezpieczenie najwyższego stopnia harmonizacji i jednolitości w systemach celnych, podkreślając znaczenie rozwiązywania problemów dotykających proces rozwoju i udoskonalania procedur celnych oraz prawa celnego. W początkowym etapie Rada Współpracy Celnej obejmowała swoim zasięgiem kraje europejskie, ale wraz z upływem czasu przekształciła się w międzynarodową organizację. W 1994 roku Rada Współpracy Celnej przekształciła nazwę na Światową Organizację Celną (WCO). Polska przystąpiła do Rady Współpracy Celnej w 1974 roku, zaś od 1992 roku polscy funkcjonariusze celni świętują swój dzień. W Polsce Dzień Służby Celnej obchodzony jest 23 września. Obchody Światowego Dnia Celnictwa związane są z przyznawanymi awansami i wyróżnieniami we wszystkich Izbach Celnych w naszym kraju.

Służba Celna należy do służb mundurowych podlegających Ministrowi Finansów. Służba Celna została ustanowiona na mocy ustawy z 24 lipca 1999 roku. Ustawa „o Służbie Celnej” z dnia 27 sierpnia 2009 roku określiła zadania tej formacji, do których między innymi należy:

- sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z wywozem oraz przewozem towarów,

- pobór opłaty paliwowej,

- współdziałanie przy realizacji Wspólnej Polityki Rolnej,

- rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw skarbowych oraz wykroczeń skarbowych, przestępstw i wykroczeń związanych z przywozem i wywozem towarów oraz ściganie ich sprawców.

Patronem SC jest Święty Mateusz. Ten apostoł był poborcą ceł i podatków w miasteczku Kafarnaum, jednym z większych ośrodków handlowych nad jeziorem Genezaret.

  • autor: Źródło bimKal.pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09