Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22802888 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Skrzynka pocztowa
    • autor: Radosław Czarnecki z Pixabay

16 - luty - Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek

Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek obchodzony jest 16 lutego w całej Unii Europejskiej. W Polsce Dzień Listonosza celebrowany jest 18 października. 

Praca listonoszy oraz kurierów często wiąże się z ryzykownymi sytuacjami, a przede wszystkim nie należy do łatwych profesji. Każdy z nich otrzymuje swój rewir do przekazania korespondencji i bez względu na pogodę musi wykonać pracę. Zawód listonosza wiąże się z wytrwałością, cierpliwością, systematycznością oraz dużą odpowiedzialnością. To praca wymagająca życzliwości oraz precyzji w dokonywaniu wszelkich niezbędnych formalności. I może nie tylko w Międzynarodowym Dniu Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek warto podziękować za pracę, dzięki której często ważna korespondencja trafia pod właściwy adres. A tak jak w piosence Skaldów wciąż: „ludzie listy piszą, zwykłe, polecone, piszą, że kochają, nie śpią, klną, całują się…”. 

A jak wygląda dzień pracy listonosza? Składa się on z kilku etapów. Początek zmiany wiąże się wybraniem z przegródek listów zwykłych i odbiorem z ekspedycji za pokwitowaniem listów poleconych, przesyłek pobraniowych, przesyłek wartościowych. Ekspedycja to dział poczty, który zajmuje się przyjmowaniem, odbieraniem, selekcją i wydawaniem przesyłek doręczycielom. Następnie listonosz odbiera w kasie urzędu pocztowego gotówkę, zwaną zasileniem. Kolejny etap pracy dotyczy dokonania segregacji korespondencji według kolejności doręczenia przesyłek. Według norm prawnych, torba listonosza może ważyć maksymalnie 17 kg, więc pracownicy w przypadku dużej ilości korespondencji korzystają ze skrzynek kontaktowych. To skrzynki umieszczone w różnych miejscach, służące do przechowywania pakietów, inaczej zbioru listów oraz przesyłek, a następnie odbieranych przez listonoszy w celu ich doręczenia. Przed ukończeniem pracy, listonosz musi dokonać rozliczenia z przekazów, awizów, przesyłek rejestrowanych oraz ze zwrotów, czyli korespondencji wyjętej ze skrzynek pocztowych. Końcowym etapem jest przekazanie do sprawdzenia oraz podpisu karty doręczeń i karty przekazowej, a także książki doręczeń.

  • autor: Źródło bimKal.pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09