Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22803960 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Olszyny Rumockie z lotu ptaka
    Olszyny Rumockie z lotu ptaka

Powiat mławski to nie tylko rolnictwo i przemysł, ale i rezerwaty przyrody

Nasz powiat to nie tylko obszar rolniczy i miejsce zakładów elektronicznych i przetwórstwa rolno-spożywczego. To piękne tereny przyrodnicze, gdzie znajdują się 4 rezerwaty. Zajmują one w sumie 636,6 ha.

Część z nich rozciąga się poza terenem nie tylko na terenie naszego powiatu. Rezerwat fitocenotyczny „Góra Dębowa” o powierzchni 163,07 ha, położony jest na terenie gm. Iłowo i częściowo gm.Lipowiec  Kościelny w pobliżu Krępy w leśnictwie Narzym  Iłowo. Głównym przedmiotem ochrony jest pagórkowaty krajobraz z wiekowymi drzewostanami.

 Rezerwat Dolina Mławki utworzony został w 1994 roku na powierzchni 147,41 ha. Jest to rezerwat biocenotyczno-fitocenotyczny położony na terenie gm. Szreńsk w leśnictwie Ratowo  w dolinie rzeki Mławki,. Głównym przedmiotem ochrony są zbiorowiska olsu i olsu jesionowego. Utworzony został dla ochrony dużego kompleksu olsu i olsu jesionowego o typowej strukturze i składzie florystycznym z licznymi stanowiskami ptaków zagrożonych wyginięciem. Drzewostan uroczyska buduje olsza czarna. W niektórych wydzieleniach towarzyszy jej brzoza, jesion i wiąz, a miejscami także świerk i wierzba krucha. Spotyka się tu też olsze szarą co potraktowane jest jako stanowisko wyspowe tego gatunku poza granicami naturalnego zasięgu. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 57 gatunków ptaków, z których większość należy do gatunków lęgowych, a część to gatunki w różnym stopniu zagrożone, jak: gołębiarz, dzięcioł średni, świergotek łąkowy, turkawka, dzięcioł czarny, dzięciołek, myszołów, krętogłów, pokrzywnica, dziwonia, gil. Przez rezerwat przepływa ciek - Kanał Kozak pełniący funkcję rowu melioracyjnego dla sąsiadujących z rezerwatem gruntów użytkowanych rolniczo.

Rezerwat "Baranie Góry" został utworzony w celu ochrony krajobrazu o urozmaiconej rzeźbie, z bogatymi drzewostanami. Dominującym zbiorowiskiem roślinnym jest tu cenna z europejskiego punktu widzenia świetlista dąbrowa, która zajmuje ponad połowe terenu ostoi. Utworzono go w 1994 r. Leży on na terenie gminy Lipowiec Kościelny w Nadleśnictwie Dwukoły i leśnictwa Mostowo w woj.mazowieckim.. Ma powierzchnię 176,62 ha i pokrywa się w całości z wyznaczonym obszarem Natura 2000. Baranie Góry, leżą w obrębie Niżu Polskiego . Jest to obszar ukształtowany przez kolejne zlodowacenia, czego efektem jest rzeźba polodowcowa  - wzgórza morenowe. Dominują tu utwory lodowcowe (gliny zwałowe) oraz wodnolodowcowe (piaski, żwiry). Na terenie ostoi wyróżniono cztery postaci świetlistej dąbrowy: postać zbliżoną do typowej, postać z pojedynczo występującym bukiem, postać z licznie występującym bukiem oraz postać ze świerkiem. Spośród ważnych z europejskiego punktu widzenia siedlisk wyróżniono tu:  -świetlistą dąbrowę subkontynentalną, -grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny. Flora obszaru obejmuje 286 gatunków roślin naczyniowych, w tym rzadkie i chronione w Polsce. Na terenie ostoi rośnie także kilka drzew pomników przyrody. Świat bezkręgowców reprezentuje cennych dla Europy gatunek motyla - czerwończyk nieparek.

Olszyny Rumockie stanowią specjalny obszar ochrony siedlisk o powierzchni 149.5 ha, leżący na terenie zalewowym i nadzalewowym w środkowym biegu Mławki, która rozdziela go na dwie części. Uroczysko Olszyny Rumockiej stanowią łęgi jesionowo-olszowe. Ponad 90% powierzchni tego obszaru porasta las. Występują tu dwa siedliska Dyrektywy Siedliskowej: lasy łęgowe i nadrzeczne zarośla wierzbowe. Stwierdzono występowanie bobrów.
Ostoja leży w obrębie istniejącego rezerwatu przyrody Olszyny Rumockie. Obok rezerwatu znajdują się stawy rybne w Rumoce. Stanowią zespół 13 sztucznych zbiorników wodnych (Staw przy Drodze, Olszynowy, Moczydło, Żuławy, Karczurek, Połomia, Zimowy, Rudka i 5 mniejszych stawów).Ogólna powierzchnia ok.100 ha. (zalane wodą ok. 80 ha). Stawy służą
do hodowli karpia królewskiego i karpia dzikiego. W małych ilościach występuje lin, sandacz i szczupak. Na terenie tych śródlądowych zbiorników wodnych można spotkać bociana białego, orła bielika, kormorana, rybołowa, czaple siwe i białe oraz stada łabędzi niemych i kaczek. Roślinność przybrzeżna i brzegowa: pałka szerokolistna, trzcina pospolita i tatarak zwyczajny. Groble porośnięte są trawami, krzewami łozy i drzewami olszy czarnej.

Miłośnicy przyrody znajdą więc na terenie naszego powiatu coś dla siebie

 

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09