Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22803078 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Wojsko
    • autor: Pexels z Pixabay

19 stycznia - Święto Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Prokuratury Wojskowej

Święto Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Prokuratury Wojskowej przypadające na dzień 19 stycznia zostało ustanowione 6 stycznia 2005 roku na mocy zarządzenia Ministra Obrony Narodowej.

Historia prokuratury powszechnej i wojskowej została ukształtowana na przełomie XVIII i XIX wieku, ale źródła powstania tej instytucji znajdują się już w XVI wiecznej Rzeczpospolitej. W tych czasach podstawa funkcjonowania wojska polskiego była zorganizowana na zasadzie pospolitego ruszenia, narodowego i cudzoziemskiego autoramentu. Pierwszym oskarżycielem znanym z dokumentów w polskich siłach zbrojnych był „profos”, inaczej podoficer aresztu wojskowego. Został ustanowiony przez króla Stefana Batorego na mocy „Artykułów wszemu rycerstwu” w 1581 roku, zaś według ustawy sejmowej z 1621 roku na temat sądownictwa pospolitego ruszenia, oskarżycielem był kasztelan. Pierwszym pełnym zbiorem przepisów proceduralnych, szczegółowo określających działanie oskarżyciela wojskowego była „Ordynacja sądów wojskowych za panowania króla J. Mości Jana Kazimierza postanowiona”, pochodząca z 1649 roku. Poszczególne procedury prawa wojskowego zostały zaczerpnięte z zachodniego prawa, zwłaszcza z prawa szwedzkiego, na przykład zostały ustanowione sądy wyższe oraz niższe pułkowe nad piechotą.

W dniu 20 lipca 1959 roku uchwalono ustawę o Prokuraturze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, mającą na celu ujednolicenie prokuratury wojskowej oraz powszechnej. Funkcję kierowania działalnością wojskowych jednostek organizacyjnych pełnił Naczelny Prokurator Wojskowy. Ustawa z dnia 20 czerwca 1985 roku określa aktualną działalność wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury. Celem prokuratury jest zapewnienie praworządności oraz opieka nad ściganiem przestępstw.

  • autor: Źródło bimkal.pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09