Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22802633 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Marzec 1945 - lekki krążownik "Leipzig" ostrzeliwuje...
    • autor: Marzec 1945 - lekki krążownik "Leipzig" ostrzeliwuje wojska sowieckie nacierające na Gdynię (Gotenhafen), fotograf: Steinmetz, Bundesarchiv, Wikipedia, CC BY-SA.

30 marca 1945 roku Armia Czerwona zajmuje Gdańsk

30 marca 1945 roku Armia Czerwona zajmuje Gdańsk. Trwa tzw. operacja pomorska Armii Czerwonej, której celem jest zabezpieczenie prawego skrzydła głównych sił sowieckich, stojących już nad Odrą i przygotowujących się do ofensywy w kierunku Berlina. Po zdobyciu miasta i portu w Kołobrzegu potężne siły 2. Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Konstantina Rokossowskiego wraz z polską 1. Brygadą Pancerną LWP (dowodzoną wówczas przez sowieckiego podpułkownika Aleksandra Malutina) kierują się na wschód i północ, by zlikwidować gigantyczny „kocioł” wojsk hitlerowskich na Pomorzu i w Prusach Wschodnich. Zdobycie Gdańska – będącego obok Królewca głównym miejscem przerzutowym i ewakuacyjnym wojsk oraz ludności niemieckiej na zachód, a także miejscem produkcji U-bootów – jest kluczowym celem w tej operacji.

Sądne dni dla miasta nastają od 19 marca, kiedy to rozpoczynają się regularne naloty i ostrzał artyleryjski, obracające w ruinę większą część historycznego centrum oraz masakrujące ludność cywilną, usiłującą wydostać się z oblężonej twierdzy na Żuławy. Właściwy szturm, rozpoczęty 27 marca , doprowadza następnego dnia do zajęcia centrum miasta i portu. W tym też dniu polscy żołnierze, którym ze względów propagandowych pozwolono na wzięcie udziału w szturmie, zawieszają polską flagę na Dworze Artusa. Nie oznacza to jednak końca walk, gdyż likwidacja poszczególnych ognisk oporu Niemców trwa w samym mieście jeszcze do 30 marca, a załoga Westerplatte kapituluje dopiero 7 kwietnia. Jest w tym coś symbolicznego…

Czy zajęcie Gdańska przez Armię Czerwoną było faktycznie „wyzwoleniem” i „powrotem do Macierzy”, jak usiłowała to przedstawiać późniejsza komunistyczna propaganda? Formalnie zostało to potwierdzone utworzeniem województwa gdańskiego decyzją ówczesnego prezydenta Krajowej Rady Narodowej, Bolesława Bieruta, z 30 marca 1945 roku. Jeszcze jednak przez wiele miesięcy w Gdańsku faktycznie „gospodarzyły” w najlepsze wojska sowieckie, wywożące urządzenia portowe i prawie wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość, w głąb ZSRR. Minie jeszcze wiele miesięcy, zanim polska władza „ludowa” przejmie faktyczną kontrolę nad miastem, lub raczej nad tym, co z niego zostało.

  • autor: Źródło Muzeum Historii Polski, data: 2021-03-30

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09