Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22802906 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Portret Darwina
    • autor: Gordon Johnson z Pixabay

12 lutego - Światowy Dzień Darwina

12 lutego, w rocznicę urodzin Karola Darwina, w wielu krajach – w tym również w Polsce – obchodzony jest Dzień Darwina. Święto ma na celu popularyzację teorii ewolucji na drodze doboru naturalnego.

Podstawy tej teorii Darwin zawarł w książce O powstawaniu gatunków, wydanej w roku 1859. Słynny naukowiec (o jego wpływie niech świadczy chociażby fakt, że jest jedną z nielicznych anglosaskich postaci, oprócz Williama Szekspira i Karola Dickensa, których imię lub nazwisko w piśmie spolszczamy) przez dekady gromadził dane i przemyślenia na temat kształtowania się różnorodności międzygatunkowej. Najważniejsze były oczywiście obserwacje poczynione w latach 1831–1836 podczas podróży na statku HMS Beagle, który pod dowodztwem Roberta FitzRoya udał się ku wybrzeżom Ameryki Południowej celem sporządzenia dokładnych map tamtych terenów. To właśnie wtedy na jednej z wysp archipelagu Galapagos Darwin obserwował grupę kilkunastu różniących się fizycznie zięb, które później zyskały miano zięb Darwina.

Teoria ewolucji wyjaśnia mechanizmy i przebieg ewolucji biologicznej. Współcześnie za najbardziej kluczowe uważa się pięć czynników: dziedziczność (uwarunkowane genetycznie przejmowanie cech swoich przodków), zmienność (brak dokładności dziedziczenia prowokuje przypadkowe zmiany – mutacje), ograniczone zasoby (powodują walkę organizmów o zasoby środowiskowe), dostosowanie (wykształcenie cech ułatwiających tę rywalizację) oraz różnicowa przeżywalność (lepsze dostosowanie zwiększa szansę na przeżycie).

Organizatorzy Dni Darwina promują podejście interdyscyplinarne, łącząc nauki ścisłe i przyrodnicze z naukami humanistycznymi i sztuką, a przypominanie biografii Karola Darwina jest jednocześnie przypomnieniem o miejscu i roli naukowca w społeczeństwie.

  • autor: Źródło przystaneknauka.us.edu.pl

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09