Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22803394 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

  • Mężczyzna z łańcuchem
    • autor: Redleaf_Lodi z Pixabay

2 grudnia - Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa jest obchodzony 2 grudnia, w rocznicę uchwalenia Konwencji Narodów Zjednoczonych o likwidacji handlu ludźmi i innych form wyzysku. Konwencję podpisano 21 marca 1950 roku w Lake Success w stanie Nowy Jork. Polska przystąpiła do niej dwa lata później.

To wydarzenie upamiętnia rocznicę uchwalenie Konwencji ONZ w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji 2 grudnia 1949 roku.

Niewolnictwo, to nie tylko czarnoskórzy z kajdanami na nogach, przeciwnie - w XXI wieku miliony ludzi nadal wiodą życie współczesnych niewolników, stają się ofiarami odrażających praktyk, takich jak handel ludźmi, praca przymusowa czy wymuszona prostytucja. Niezliczone dzieci są zmuszane do bycia żołnierzami, żywymi pułapkami, bądź zmuszane są do pracy w przedsiębiorstwach wyzyskujących robotników lub są sprzedawane przez zdesperowane rodziny, głodujące!

Kobiety są traktowane rzeczowo i zmusza się je do prostytucji. Całe gospodarstwa domowe, a nawet całe wioski pracują w niewoli, by spłacić niespłacalne długi. Szacuje się, że obecnie ponad 20 milionów kobiet, mężczyzn i dzieci na całym świecie to ofiary współczesnego niewolnictwa. Celem ustanowienia dnia jest wyeliminowanie współczesnych form niewolnictwa, takich jak handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne, niewolniczej pracy dzieci i zmuszaniu dzieci do udziału w konfliktach zbrojnych oraz przymusowych małżeństw.

Nam, mieszkającym i żyjącym w bezpiecznym kraju nie mieści się w głowach, że w wielu przypadkach takie praktyki są usankcjonowane, wspierane bądź ignorowane przez tych, którzy mają władzę i ponoszą odpowiedzialność za takie sytuacje.

Każdy człowiek posiada prawo do wolności. Wszyscy chcemy sami dokonywać wyborów, podejmować decyzje, bez strachu i lęku wyrażać swoje opinie. Mimo ciągłego rozwoju i postępu człowieka, bardzo często ucisk przybiera formę handlu człowiekiem – tutaj niechlubny prym wiedzie Afryka. Chodzi również o ucisk związany z ograniczaniem czyjejś wolności, czyli zastraszanie, zniewalanie ludzi. Niewolnictwo, wyzysk, mobbing – te zachowania nie są akceptowane społecznie. Jeśli więc jesteśmy świadkami ucisku wobec innych ludzi, naszym obowiązkiem jest zareagować, chociażby uświadamiając osobę, która szantażuje i straszy innych, że grozi jej za to odpowiedzialność karna.

 

Zastraszaniu ulegają zazwyczaj osoby, które nie potrafią się przeciwstawić swojemu pracodawcy, które boją się wyrazić swoje zdanie. Należy jednak pamiętać, że każdy, kto stosuje wobec nas groźby, z punktu widzenia prawa podlega on karze.

  • autor: Źródło MAG FAKT 24PL

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09