Kalendarz

Wtorek 21 Czerwca 2022

Imieniny

Imieniny: Alojzego, Alicji, Marty

Licznik odwiedzin

Jesteś: 22804386 osobą na tej stronie

BIP

BIP

Wyszukiwarka

Menu główne

Sonda

Nawigacja

Jesteś w: STRONA GŁÓWNA

Treść strony

Uczciliśmy pamięć powstańców

 

„Powstanie styczniowe – powstańcze marzenia o niepodległości” - taki wykład miał miejsce w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w środę, 22 stycznia 2020 r. w ramach uroczystości upamiętniających 157. rocznicę wybuchu powstania.

 

Gości przywitała dyrektor Barbara Zaborowska. Wśród nich były władze powiatu – Starosta Mławski Jerzy Rakowski i Przewodniczący Rady Powiatu Mławskiego Jan Łukasik, władze miasta – Zastępca Burmistrza Miasta Mława Janina Budzichowska i Szymon Zejer, oraz młodzież z opiekunami z Zespołu Szkół nr 4 w Mławie i Akademickiego Centrum Kształcenia w Mławie.

 

Wykład z prezentacją „Powstanie styczniowe – powstańcze marzenia o niepodległości” wygłosił Paweł Zakrzewski, adiunkt działu historycznego. Mówił między innymi o przyczynach wybuchu powstania, Manifeście Tymczasowego Rządu Narodowego, przywódcach, przebiegu walk, przyczynach klęski i skutkach po powstaniu. Prelegent skupił się także na działaniach powstańczych na ziemi mławskiej, obejmujących okres od maja do października 1863 r., związanych z postaciami Zygmunta Padlewskiego, Tomasza Kolbego oraz innymi mniej znanymi osobami, jak chociażby z kapitanem Piotrem Szmajsem albo Janem Fryderykiem Wandlem.

 

Pan Zakrzewski podkreślił, że największą bitwą powstańczą stoczoną w ówczesnym powiecie mławskim było starcie pod Chromakowem (obecnie powiat żuromiński). Oddział dowodzony przez kapitana Piotra Szmajsa zaatakował kolumnę rosyjską rozlokowaną we wsi. W wyniku  nieporozumień między polskimi dowódcami akcja nie została skoordynowana. Po ciężkich bojach oddział kapitana Szmajsa wycofał się do pobliskiego lasu. W czasie tych walk część oddziału powstańczego rozpierzchła się, a druga część  – głównie kosynierzy – nie chcąc się poddać, ukryła się do pobliskiej owczarni. Budynek ten został podpalony przez atakujących Rosjan. Śmierć poniosło 120 powstańców. Dokładna jednak  liczba poległych powstańców z oddziału kapitana Szmajsa nie jest do końca znana.

 

Natomiast ostatnią bitwą stoczoną w ówczesnym powiecie mławskim było starcie pod Gnojnem (obecnie powiat pułtuski). Dowodzony przez kapitana Jana Fryderyka Wandla oddział, który przedarł się przez granicę pruską z zamiarem walki na północnym Mazowszu, został rozbity 31 marca 1864 roku przez przeważające siły rosyjskie. Sam zaś dowódca pojmany i rozstrzelany 4 kwietnia 1864 roku. 

 

- Podsumowując, ogólny udział w  powstaniu w regionie Mławskim – według Stefana Popkowskiego – wynosił od 600 do 700 osób. Porównując ten wysiłek zbrojny z sąsiednimi powiatami, zauważyć można, że były powiat mławski wyróżniał się spośród innych powiatów województwa płockiego znaczącym natężeniem prowadzonych walk powstańczych oraz stałym pobytem dużej ilości oddziałów przybywających na obszar mławski z innych powiatów, a później także zza kordonu – z Prus Wschodnich. Warto również wspomnieć, że na terenie ziemi mławskiej spoczywa około 350 powstańców zabitych w walkach 1863-1864 – zakończył wykład historyk.

 

Po uroczystościach w muzeum zebrani przeszli pod kopiec usypany ku czci poległych powstańców. Tutaj między innymi o jego genezie mówił nauczyciel historii z ZS nr 4 Michał Nowakowski oraz znany mławski lekarz i społecznik Jerzy Kwiecień. Przy pamiątkowej płycie zostały założone  kwiaty i zapalone znicze.

 

  • autor: Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, data: 2020-01-23
  • Uroczystości związane z Powstaniem Styczniowym
  • Uroczystości związane z Powstaniem Styczniowym
  • Uroczystości związane z Powstaniem Styczniowym
  • Uroczystości związane z Powstaniem Styczniowym
  • Uroczystości związane z Powstaniem Styczniowym

wsteczwstecz

Banery

Wypełnij wniosek
Rejestracja w Wydziale Komunikacji
platforma epuap
POMOC PRAWNA
Kampania promująca honorowe krwiodawstwo
Mapa powiatu mławskiego
pies
programy UE
Europejski Fundusz Rolny
- ankieta zadowolenia klienta

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Mławie
ul. Reymonta 6, 06-500 Mława
tel. (23) 654 34 09